Sümbolid

SÜMBOLITE KIRJELDUS

BUDDHA SILMAD (ka tarkuse silmad) ) vaatavad neljas erinevas suunas ja sümboliseerivad Buddha tarkust ja võimet näha kõike. Küsimärgi sarnane kujutis silmade vahel tähistab Nepaalis number ühte ning viitab kõige ühtsusele ning valgustumiseks vajalikule ühele õpetusele, st Buddha õpetusele. Kuivõrd see sümbol esineb Nepaalis väga sageli nii kunstis kui arhitektuuris, siis sellest on saanud ühtlasi ka Nepaali sümbol

BUDISMI KAHEKSA ÕNNESÜMBOLIT (sanskriti keeles Ashtamangala)
Grupp väga tuntud budismi õnnesümboleid, eriti populaarsed Tiibeti budismis. Iga sümbol esindab budistliku õpetuse erinevat külge ja koos kujutatult on nende mõju suurenenud. Kaheksa õnnesümbolit on LÕPPEMATU SÕLM, LOOTOS, VÕIDUVIMPEL, ÕPETUSERATAS, AARDEVAAS, KULDKALADE PAAR, PÄEVAVARI, MEREKARP.

LÕPPEMATU SÕLM ehk SHRIVASTAVA (tiibeti keeles dpal be’u) on pikaealisuse, nähtuste vastastikuse sõltuvuse, tarkuse, armastuse ja kaastunde igikestvuse sümbol. Viitab ka surma ja sünni lõppematule tsüklile. Tiibeti kultuuris tähistab vaimu pikaealisust, kuna see taaskehastub ühest füüsilisest olekust (kehast) teise, aga ka lõppematut Buddha tarkust ja kaastunnet. Sarnase tähendusega on selle kujundi variandid kasutusel ka keldi kunstis, hinduismis ja Hiina Feng Shuis.

LOOTOS mis kasvab tiigis, juured mudas, kuid mille veepinnal asuv puhas õis on mustusest ja veest puutumata, sümboliseerib spirituaalset arengut ja neid, kes on pärit sellest maailmast, aga ei klammerdu selle külge. Budismis on lootos ka virgumise sümbol.

VÕIDUVIMPEL ehk Dhvaja. Tähistab Buddha võitu Mara nimelise deemoni üle, mis sümboliseerib võitu kire, surmahirmu ja uhkuse üle. Suunab inimesi õigetele mõtetele ja tegudele.

ÕPETUSERATTA (tiibeti keeles khor lo) ehk Dharmaratta e Seadmuseratta kaheksa kodarat sümboliseerivad Buddha Kaheksat Õilsat tõde ja kolmeharuline märk Triskele ratta keskmes tähistab Buddhat, Dharmat ja Sanghat. Need on budismi kolm baaselementi. Buddha kui Õpetaja, Dharma budismi õpetused, seadused, reeglid ja juhised ja Sangha tähendab munklust.

AARDEVAAS budistliku õnnemärgina sümboliseerib Buddha spirituaalset küllust, mis ei vähene olenemata kui palju sealt ära antakse. Aardevaase pandi sageli ka altaritele. Samuti peideti neid ojade ja mägiradade juures maa sisse arvates, et see tõmbab ligi küllust ja harmooniat.

KULDKALADE PAAR paar sümboliseerib iidse ja eel-budistliku India kahte püha jõge – Gangat ja Yamunat. Budismis tähistab kuldkalade paar õnne, sest kalad naudivad vees täielikku vabadust. Samuti sümboliseerivad kalad viljakust, sest kalad paljunevad kiiresti. Kuivõrd kalad ujuvad sageli koos paaridena, siis Hiinas seostatakse neid lojaalsuse ja truudusega, seega on kalade paar sageli populaarne pulmakink. Nii Jeesust kui ka Buddhat teatakse kui inimesi püüdvate „kalameestena,“ sest nad päästsid surelikke kannatuste ookeanist.

PÄEVAVARI kaitseb kandjat spirituaalselt kahjulike energiate, haiguste jt kannatusi põhjustava ’kuumuse’ eest. Sümboliseerib tarkust ja kaastunnet. Kaheksanurkne päevavari esindab ka nn õilsat kaheksaastmelist teed budismis, st moraalset enesedistsipliini meetodit, millega kaasnevad õiged ja head mõtted-teod, vaimne areng, tunnete tasakaal ning vabanemine uuestisündidest ja kannatusest.

MEREKARP tähistab Vajrayana budismis budistliku õpetuse ja tõe julget levitamist. Sümboliseerib Buddha õpetust, mis levib kauni meloodiana kõigisse ilmakaartesse.

PALVEVESKI on Tiibeti budismis kasutatav silindrikujuline rituaalne ese, mis on valmistatud metallist, puust, kivist või nahast. Tavaliselt on selle välispinnale lisatud sanskritikeelne mantra Om Mani Padme Hum. Vahest on kujutatud ka Dakinisid, sageli budismi 8 õnnesümbolit (Ashtamangala). Tiibeti budismis ollakse seisukohal, et veski keerutamisel on suuliste palvete lugemisega samasugune positiivne mõju.

SHIVA SILM on seotud legendiga, mille kohaselt omistatatakse talle kaitsva õnnekivi omadusi, mis lisaks kandja kaitsmisele suurendavad ka üldist rahulolu tunnet. Naturaalne teokarp, Shiva silm koosneb peamselt aragoniidist, mis on karbonaatne mineraal. Aragoniit stimuleerib tundlikkust, on rahustava toimega, toetab üldist heaolu, vähendab väsimust ning lihase- ja liigesevalusid.

KALACHAKRA viitab ajarattale ja aja tsüklilisusele. Sümboliseerib aega ja ruumi ületavat õpetust. Kalachakra on keerukas budistlik õnne- ja kaitsesümbol, mis kaitseb negatiivse energia eest, vähendab kannatusi, aitab luua rahu ning harmooniat. Kalachakra viitab ka vastandite ühinemisele, harmoonia ja õnne loomisele meetodi (meesenergia) ja tarkuse (naisenergia) koostöö kaudu.

VAJRA (tiibeti keeles DORDZE) on Vajrayana budismi oluline sümbol, mis viitab budistliku õpetuse tugevusele ja selle teemantile omasele särale. Dordže tähendab Tiibeti keeles kuninglikku kivi. See on püha sümbol (valgustatuse piksenool), mis tähendab järsku muutust inimese teadvuses. Sümboliseerib Buddha tarkust, igavest ja muutumatut valgustunud olekut.

VISHVAVAJRA (topelt DORDZE) sümboliseerib teemanti sära, budistliku õpetuse ja jumaliku energia igikestvust ja tugevust. Topelt Dordžel on eriline jõud, mis aitab kaitsta kõike püha ja ka igapäevast. Aitab meil meeles hoida meie tõelist olemust ning olema ausad ja head nii oma mõtetes kui tegudes.

MADU sümboliseerib Kundalini energiat, taasloomist, viljakust ja tarkust. Sageli kujutatakse madusid templite ja teiste pühapaikade kaitsjatena.

OM on hinduismist ja budismist pärinev mantra, milles sisaldub olevik, minevik ja tulevik. Hinduismi jõudis veeda traditsioonist, sümboliseerides jumalikku, kõiksust ja universumit selle ühtsuses. Hääldatu või kirjutatuna avab valguse võimu, puhastab mõistust, paneb loobuma maistest asjadest, et paremini mõista ja tunnetada kõrgemat tõde ja vaimsust.

OM MANI PADME HUM mantra kuus silpi aitavad kuue täiusliku olemise vormi (heldemeelsus, eetika, kannatlikkus, tarmukus, loobumine, tarkus) saavutamist. Mantra praktiseerimise abil saab muuta ebapuhta keha, kône ja meele puhtaks ülendatud Buddha kehaks, kôneks ja meeleks. Budasuse saavutamise substantsid ei asu meist väljaspool, vaid asuvad igas inimeses endas.

OM AH HUM MANTRA igal silbil on väline, sisemine ja ka salajane tähendus. Igal tasandil esindab OM keha, AH kõnet ja HUM meelt. OM AH HUM mantra esindab keha, meele ja kõne transformeerumise võimalikkust. OM puhastab kõik meie kehaga, AH meie kõnega ja HUM meie meelega seotud negatiivsed teod. OM AH HUM mantra aitab avada ja sünergiat tekitada meie buddhaloomusega.

YIN-YANG on Hiina filosoofias kõiksuse printsiipi Tai-Chi’d ehk vastandite tasakaalu kujutav sümbol. Tähistab pidevat eksistentsi ja harmooniat kõige maailmas leiduva vahel, mis on olemas tänu kahe vastandliku elemendi Yin’i ja Yang’i tasakaalustatusele. Yang on mehelik element, sümboliseerides aktiivsust, päeva, taevast, loomejõudu. Yin on naiselikkuse kandja, märksõnadeks: intuitiivsus, öö, elu tekkimine, mõistatus.

GANESHA on tuntud kui tarkuse, kirjutamise ja algatuste jumal, kes aitab jagu saada kõigist takistustest. Ganesha igal keha osal ja kaasneval elemendil on sümboolne tähendus. Näiteks, suur pea kutsub suurelt mõtlema, väikesed silmad viitavad edu saavutamiseks vajalikule detailide märkamise oskusele, suured kõrvad ja väike suu hindavad kuulamist rääkimisest tähtsamaks, tema üks kihv esindab oskust hoida kinni heast ja lasta lahti kõigest halvast, suur kõht tähistab kõige kogemist ja kõigega toimetulekut – nii elus ette tuleva hea kui halvaga, abhaya e kartmatuse mudras käega Ganesh õnnistab ja kaitseb.

MANDALA on keeruka ja rohke sümboolikaga püha sümbol ja mediteerimisvahend hinduismis ja budismis. Tähistab universumit, selle erinevaid tasandeid ja osi ning jumalikke energiaid selles. Soodustab psüühilise tasakaalu leidmist, harmooniat ja spirituaalset arengut.

MAHAKALA on vadžrajaana budismis raevukas budistliku õpetuse kaitsja (dharmapala). Kuigi dharmapaladel on raevukas välimus, siis on nad kõik kaastunde budad, e bodhisattvad, kes tegutsevad olendite heaks raevukal viisil. Dharmapalade välimuse hirmuäratavad detailid sümboliseerivad kõik negatiivsete energiate ja meele-elementide positiivseteks muutmist. Näiteks, Mahakala kroon viie pealuuga märgib viie meelemürgi – viha, kire, rumaluse, kadeduse ja ahnuse muutumist viieks tarkuseks.

MANJUSHRI on tarkuse bodhisattva, keda sageli kujutatakse noore ja kena printsina. Tema ilu ja noorus tähistavad valgustunud meele nägemust maailmast. Kui valgustumata teadvus tajub maailma tavalisena, siis valgustunud meele jaoks on maailm eriline, täis imesid ja potentsiaali. Manjushri istub lootoslillel. Kuna lootos kasvab mudases ja sageli mustas vees, kuid jääb ilusaks ja puhtaks, siis tähistab see tarkuse puhtust, mis eksisteerib küll illusioonide maailmas, kuid jääb sellest puutumata.

BUDDHA KÄSI, ABHAYA MUDRA tähendab sanskriti keeles kartmatust. Abhaya mudra sümboliseerib kaitset, rahu ja hirmu kaotamist. Samuti viitab Buddha õpetusele ja tema spirituaalsele võimule. See on väga vana mudra, mis näitab, et avatud käes ei ole ühtegi relva, viidates nii rahule ja sõprusele.

ELULILLE sümbol esineb kõigis maailma tähtsamates religioonides. Seda võib leida Jaapanis, Liibanonis, Indias, Marrakechis, Hollandis, Austrias, Israelis ja mujal. Arvatakse, et elulill sisaldab aja ja ruumi põhielemente. Elulille sümbol sisaldab ka paljusid teisi sümboleid nagu eluseeme, Metratoni kuubik, Kabalistlik elu puu. Usutakse, et elulille sümbol on kõigi universumi saladuste võtmeks, sest sisaldab palju infot kõigi elus olendite kohta. Elulille sümbolit kasutatakse keskendumiseks nii õppimisel kui mediteerimisel. Elulill aitab reaalsust näha sellisena nagu see on ning vabaneda sügavatest hirmudest.

ELUPUU on paljudes spirituaalsetes traditsioonides esinev universaalne sümbol. Kujundit on peetud maailma keskmeks ja kõikide eluprotsesside aluseks. Sümboliseerib ühendust maa ja taeva vahel. Elupuu, kui maailma tsentner ja kõigi eluprotsesside alus, on ühtlasi olnud absoluutse reaalsuse ja surematuse sümbol. Samuti sümboliseeirb tarkust, loomingut, kaitset, küllust, viljakust, ilu ja lunastust.

SRI YANTRA on geomeetriline kujund, mida juba iidsetest aegadest kasutati mediteerimisel. Samuti on see jumala kohalolu sümbol. Yantrad koosnevad põimunud geomeetrililistest kujunditest, yantra keskmeks on punkt (bindu). Punkti ümber võivad domineerida kolmnurgad, mis väljendavad meheliku ja naiseliku alge ühtekuuluvust. Kõiki teisi kujndeid võib ümbritseda ruut, mis sümboliseerib kosmilist dünaamikat ja universumi nelja suunda. Sõna yantra on pärit sanskriti keelest ja sisaldab kahte sõna - yan tähendab "korrastama" ja tra tähendab "kaitsma". Yantraid on palju, kuid tugevaim neist on Sri Yantra.

FLEUR DE LYS sümbolit kasutati tihti kuninglikkuse ja aristokraatia tähistamiseks. Fleur de Lys on tegelikult palju vanem sümboli kui sageli arvatakse ja esineb juba Mesopotaamia ja Egiptuse kunstis. Fleur de Lys on puhtuse, täiuslikkuse, valguse ja elu sübmol. Samuti on see kujund seotud Püha Kolmainsusega, tuvid sümboliseerivad Pühat Vaimu ja neitsi Maarjat. Näiteks, Saalomoni Ülemlaulus mainitakse “liiliat ogaliste põõsaste keskel” (lilium inter spinas), mida tõlgendati ku viidet neitsi Maarjale.

TARA (sanskriti keeles "täht") on budismis tuntud päästja-jumalanna, kes on eriti populaarne Tiibetis, Nepaalis ja Mongoolias. Tiibetis, kus Tara on kõige rohkem tuntud jumalus, teatakse teda nime Sgrol-ma (st see, kes päästab). Lisaks Chenrezi mantrale (om mani padme hum) on Tara mantra (Om tare tuttare ture svaha) tuntuse poolest teisel koha. Tara sümboliseerib universaalset kaastunnet ja õiget tegutsemist. Usutakse, et tema kaastunne elusolendite vastu on isegi ema-armastusest tugevam. Tarat seostatakse ka pikaealisusega, ta kaitseb oma järgijaid nii maistel reisidel ja samuti toetab nende spirituaalset arengut. Budismi legendi järgi sündis Tara bodhisattva Avalokiteshvara pisaratest, kes elusolendite kannatusi vaadates nuttis kaastundest. Tema pisaratest moodustus järv ja seal hakkas kasvama lootoslill, mille avanedes sündis jumalanna Tara.

ROHELINE TARA on täis nooruslikku energiat ja teda teatakse kui tegutsemise jumalannat. Roheline Tara on Tara energilisem ja tarmukam vorm, kuid ka tema on siiski kaastunde jumalanna, kes päästab. Ta on Avalokiteshvara kaaslanna ja paljud peavad teda algseks Taraks. Budismis tähistab roheline värv tegevust ja saavutamist. Seega on tegevuse jumalus Amoghasiddhi samuti seotud rohelise värviga. Budistlikes usurituaalides on Rohelise Tara peamiseks rolliks elusolendite päästmine. Tema järgijad usuvad, et ta aitab eemaldada ohu, hirmud ja mured. Arvatakse, et ta aitab jagu saada kõige raskematest olukordadest ning eriti austatakse teda just selle omaduse tõttu. Usutakse, et Roheline Tara on väga kaastundlik ja aitab kiiresti, kui teda appi kutsutakse.

TIIBETI PALVELIPPUDEL on palju tähendusi ja üks olulisemaid tähendusi, et nad toovad õnne. Budismieelsel bööni ajastul oli palvelippudel kaitsev funktsioon. Neid kasutati sõja ajal talismanina ja neile lisati kaitsva tähendusega lumelõvisid, draakoneid ja tiigreid. Hiljem, budismi levimisel Tiibetis, võeti palvelipud kohandatud kujul kasutusele ja palvelippudele trükiti Buddha õpetused ja rahu, headust, tervist, lootust ja õnne sisaldavad palved.

GARUDA on müütiline lindu meenutav kaitsejumalus, kes sümboliseerib budistliku teekonna erinevaid tahke. Raamatus „Tiibeti raamat elust ja surmast“ on kirjas, et Garuda sündis täiskasvanuna, mis viitab inimese juba algselt olemasolevale täiuslikule loomusele. Garuda tibul on muna sees olles suled ja tiivad täielikult arenenud, kuid ta ei saa lennata enne munast koorumist. Munakoore purunedes lendab ta aga koheselt taevakõrgusesse. Budistliku maailmavaate õpetajad näevad nii ka inimest – meie keha varjab meie buddhaloomust, kuid oma mõtete ja meele üle kontrolli saavutades ilmneb koheselt ka inimese buddhaloomus.

PAABULIND sümboliseerib avatust, armastust ja ilu. Budismis tähistab paabulind tarkust ja oskust muundada kõik negatiivne (rumalus, ahnus, kurjus, klammerdumine jne) positiivseks. Paabulindu seostatakse budismis bodhisattvatega (Kaastunde-Buddha). Nii nagu bodhisattvad muudavad negatiivse positiivseks, toitub ilus paabulind mürgistest taimedest ilma, et see teda kuidagi kahjustaks. Samuti sümboliseerib paabulind puhtust ja seetõttu kasutatkse nende sulgi sageli budistlikes puhastusrituaalides.

DRAAKON sümboliseerib võimu, iseseisvust, spirituaalsust, tarkust ja kaitset. Taoismi uskumuste kohaselt on draakon muudatuste ja arengu sümbol. Hiinas ja Jaapanis seostatakse draakonit kuninglikkusega.

GA’U on väga populaarne kaitsefunktsiooniga ehe tiibetlaste seas. Ga’ud kandsid nii naised kui mehed, kuid naiste ga’ud olid kaunima ja keerukama disainiga ja rohkem ehte eest. Näiteks kanti Ga’ud, kui mindi pikale ja ohtlikule reisile üle Himaalaja mäestiku Indiasse. Ga’u sisaldas mantrasid ja amulette, mis kaitsesid tumedate jõudude ja planeetide ebasoodsa mõju eest. Kaitsefunktsiooni suurendamiseks kandsid paljud reisumehed neid nii ees kui taga kui külje peal. Erinevatest piirkondadest pärit ga’ud on erineva disaini ja välimusega.

PADMASAMBHAVA (sanskriti keeles „lootosest sündinu“) ehk Guru Rinpotše oli meister, kes tõi Tiibetisse vadžrajaana-budismi, millest arenes välja Tiibeti budism. Ta oli tunnustatud õpetaja, mediteerija ja võlur. Padmasambhava mantra Om Ah Hum sümboliseerib valgustunu keha, meelt ja kõnet. Samuti sümboliseerib valgustunud meele puhtust ja energiat ja kaastunnet.

BUDDHA AMOGHASIDDHI ehk KARTMATUSE BUDDHA teatakse kartmatuse ja edu Buddhana. Seotud ka tarkuse ja kadeduse hävitamisega ehk viimase muutmiseks positiivseks, edu saavutamisel vajalikuks energiaks. Tema nimi tähendabki otsetõlkes ümberlükkamatut edu (sanskriti keeles amogha – veatu, eksimatu ja siddhi - edu). Tema käed on Abhaya (kartmatuse) mudras. Sageli kujutatakse teda rohelisest valgusest ümbritsetuna, mis viitab looduse harmooniale ja rahule. Öeldakse, et mediteerimisel aitab Amoghasiddhi kaotada kadeduse, vähendada rahutust ja hirmu ning avada meis edu saavutamiseks vajalikku tarkust. Kartmatuse Buddha hoiab käes topelt dorjet ning ratsutab Garudal, kes on ühtaegu kotkast ja inimest meenutav kaitsejumalus. Garuda aitab hävitada nagasid e. inimeste vaimset arengut takistavaid negatiivseid illusioone. Amoghasiddhi kaaslannaks on Roheline Tara.